Beata Kos-Kudła

Prof. dr hab. n. med.

Beata Kos-Kudła

Specjalista chorób wewnętrznych, endokrynologii i medycyny nuklearnej

Kierownik Kliniki Endokrynologii w Katowicach oraz Katedry Patofizjologii Endokrynologii w Zabrzu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego od 1999 rok

Jest kierownikiem Kliniki Endokrynologii w Katowicach oraz Katedry Patofizjologiii Endokrynologii w Zabrzu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego od 1999 roku. Jest specjalistą chorób wewnętrznych i endokrynologii.Swoją wiedzę medyczną poszerzała na licznych stażach zagranicznych, m.in. w Harvard Medical School, Department of Endocrinology,Hypertension and Diabetes w Bostonie, USA, czy Uppsala University Hospital, Department of Endocrine Oncology, Szwecja.

 

Pracę doktorską obroniła w 1994 roku, stopień doktora habilitowanego uzyskała w 1998 roku a w 2005 tytuł naukowy profesora. Prof. Beata Kos-Kudła założyła Polską Sieć Guzów Neuroendokrynnych i Krajowy Rejestru Guzów Neuroendokrynnych GEP, jest Przewodniczącą Rady Ekspertów tej Sieci i Rejestru. Aktywnie uczestniczy w tworzeniu Europejskiego Rejestru Guzów Neuroendokrynnych. Ponadto jest vice-przewodniczącą Krajowego Rejestru Guzów Przysadki.

 

Pełni też funkcje członka Zarządu Głównego Europejskiego Towarzystwa Guzów Neuroendokrynnych oraz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego i PolskiegoTowarzystwa Menopauzy i Andropauzy. Aktywnie uczestniczy też w pracach wielu towarzystw naukowych krajowych i międzynarodowych. Jest Redaktorem Naczelnym Polish Journal of Endocrinology oraz członkiem Rad Naukowych wielu czasopism polskich i zagranicznych,m.in. prestiżowego amerykańskiego czasopisma The Journal of Endocrinology & Metabolism. Zajmuje się również działalnością szkoleniowo-wychowawczą oraz kształceniem podyplomowym lekarzy organizując liczne sympozja i zjazdy, m.in.

 

Ogólnopolskie Kongresy 'Diagnosis and Treatment of Neuroendocrine Tumors' skupiające specjalistów najważniejszych dziedzin medycyny z kraju i ze świata zajmujących się tym zagadnieniem. Zapraszana jest często jako wykładowca do prezentacji wykładów plenarnych, jak również jako członek Komitetów Naukowych kongresów krajowych i międzynarodowych. Jest autorem ponad 200 publikacji w recenzowanych czasopismach zagranicznych i polskichoraz 290 publikowanych doniesień zjazdowych z konferencji międzynarodowych i krajowych.

 

Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień endokrynologii klinicznej i doświadczalnej. Główne kierunki badań naukowych to: czynność układu hormonalnego w przebiegu różnych schorzeń, zarówno endokrynologicznych (choroby przysadki, tarczycy, nadnerczy, nowotwory neuroendokrynne oraz zaburzenia okresu menopauzy).

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności