Epilacja laserowa - wywiad z Ekspertem

Epilacja laserowa - wywiad z Ekspertem

25.11.2019 Blog

Epilacja laserowa - zabiegi usuwania owłosienia

Epilacja laserowa zyskuje coraz to większą popularność. Zabiegi są bezpieczne, a dodatkowo zapewniają długoterminowy efekt. Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dot. epilacji. Odpowiedzi udziela Mgr Zuzanna Orwat - dyplomowany specjalista kosmetolog.

 

1. Na czym polega zabieg epilacji laserowej?

Laseroterapia polega na procesie selektywnej fototermolizy, w przypadku epilacji wiązka świetlna po kontakcie z chromoforem docelowym w postaci melaniny (barwnika) we włosie, zamienia się w energię termiczną, co prowadzi do trwałego zniszczenia cebulki, brodawki włosa wraz z komórkami macierzystymi. Dzięki temu procesowi włos nie odrasta, a skóra pozostaje gadka.

 

2. Depilacja a epilacja

Depilacja to zabieg czasowego zahamowania wzrostu włosa, w przeciwieństwie do epilacji która pozwala na usunięcie go na stałe. Epilację wykonuje specjalista w gabinecie przy pomocy wiązki laserowej, natomiast depilację można wykonać w domu tradycyjnymi metodami np. maszynką do golenia, kremem depilującym ewentualnie w salonie kosmetycznym z użyciem wosku czy intensywnego światła pulsacyjnego (IPL).

 

3. Jakie partie ciała mogą zostać poddane zabiegom?

Niemal każdy obszar twarzy i ciała może zostać poddany zabiegowi epilacji laserowej. Kwalifikacja do zabiegu następuje podczas konsultacji kosmetologicznej.

 

4. Jaki sprzęt używany jest do przeprowadzania zabiegów epilacji?

BM Quality Med jest wyposażone w jedną z najnowocześniejszych platform laserowych XLase Plus BIOTEC Italia. Do zabiegów wykorzystywane są aż dwa rodzaje laserów Diodowy 810nm, który doskonale sprawdza się przy włosach grubych i ciemnych oraz Aleksandrytowy 760nm stosowany do włosów jaśniejszych i delikatnych.

 

5. Jakie techniki epilacji stosujemy w BM Quality Med w Gliwicach?

Głowica laserowa wyposażona jest m.in. w tryb Motion Speed oraz systemy chłodzenia, które znacznie zmniejszają odczucia bólowe, a w niektórych obszarach niemal całkowicie je eliminują. Praca ciągła głowicy wpływa na zagęszczenie podawania wiązki laserowej dzięki czemu żaden włos nie zostanie pominięty. Wyższa częstotliwość wystrzału wiązki laserowej do 10Hz oraz mniejsza energia to gwarancja bezpieczeństwa podczas zabiegu.

 

6. Jakich efektów możemy się spodziewać po zabiegu epilacji?

Zabiegi epilacji pozwalają na stopniowe usuwanie owłosienia podczas serii zabiegowych aż do 80-90% włosów. Mimo, że proces redukcji owłosienia może wydawać się długi, już po pierwszym zabiegu włosów jest mniej i rosną zdecydowanie wolniej.

 

7. Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Lista przeciwwskazań jest stosunkowo długa, dlatego przed rozpoczęciem serii zabiegowej należy poddać się konsultacji kosmetologicznej.

 

Podstawowe przeciwwskazania do zabiegu epilacji laserowej:

 

 • Opalona skóra (również samoopalacze)
 • Ciąża i laktacja
 • Leki, suplementy diety, herbaty o działaniu światło uczulającym
 • Choroba nowotworowa
 • Stany zapalne
 • Zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze

Miesiączka NIE jest przeciwwskazaniem!

 

8. Komu w szczególności polecamy zabiegi epilacji?

Wszystkim osobą ceniącym sobie wygodę, chcącym wykorzystać zaoszczędzony czas na przyjemności, zdecydowanie polecamy zabiegi epilacji laserowej. W szczególności osobom aktywnym, uprawiającym sport, szczególnie dbającym o higienę. Dodatkowo wskazaniem do zabiegu będzie: wrastanie włosów, zapalenie mieszków włosowych oraz nadmierne owłosienie.

 

9. Co jaki czas należy powtarzać zabieg i ile razy?

Zabiegi epilacji laserowej wykonujemy w odstępach 4-8 tygodni w zależności od obszaru zabiegowego, najczęściej w serii 6-10 zabiegów. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć ile dokładnie zabiegów należy wykonać u konkretnej osoby, dopiero po kilku zabiegach jesteśmy w stanie ocenić reakcję włosów na działanie lasera. W niektórych przypadkach seria jest krótsza niż planowane minimum 6 zabiegów, jednak zdarza się, że serię należy wydłużyć np. u osób z występującą jednostką chorobową taką jak hirsutyzm (nadmierne owłosienie u kobiet). Indywidualne zawirowania hormonalne również mogą wpływać na długość serii zabiegowej. W niektórych przypadkach specjalista może zalecić tzw. zabiegi przypominające.

 

10. Czy epilacja jest niebezpieczna dla zdrowia?

Korpus XLase Plus, jest urządzeniem posiadającym certyfikację medyczną, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo podczas zabiegu.

 

11. Czy zabieg epilacji można wykonać samodzielnie?

Zabiegu epilacji laserowej nie można wykonać samodzielnie, ani w warunkach domowych. Wykorzystywane urządzenia, które pozwalają na wykonanie zabiegu laserowego czy zabiegu epilacji a nie depilacji, są przeznaczone jedynie do użytku przez wykwalifikowanych specjalistów.

 

12. Czy do zabiegu należy się specjalnie przygotować?

Minimum miesiąc przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania substancji światło uczulających oraz bezwzględnie nie opalać się i nie nakładać na skórę poddawaną zabiegowi samoopalaczy. 1-2 dni przed zabiegiem należy usunąć włosy maszynką jednorazową.

 

13. Czego można spodziewać się po zabiegu?

Oprócz redukcji owłosienia po zabiegu mogą wystąpić reakcje typu:

 • Zaczerwienienie (prawie zawsze)
 • Obrzęk (często)
 • Pieczenie (często)
 • Tkliwość (czasem)
 • Pęcherz poparzeniowy (bardzo rzadko)
 • Odbarwienia/przebarwienia (niezwykle rzadko)

Reakcje typu zaczerwienienie, obrzęk, pieczenie oraz tkliwość zwykle ustępują w dniu zabiegu, są bardzo krótko trwałe. Pęcherz poparzeniowy, odbarwienia, przebarwienia, blizny, mogą pojawić się w przypadku przyjmowania substancji światło uczulających, po ekspozycji na światło słoneczne, występowaniu innych przeciwwskazań, czy nie stosowaniu się do zaleceń specjalisty.

 

 

Zuzanna Orwat
Zapraszamy na zabiegi epilacji laserowe w BM Quality Med w Gliwicach

 

Mgr Zuzanna Orwat

Absolwentka uczelni medycznej, dyplomowany specjalista kosmetolog. Doktorantka Uniwersytetu opolskiego. Tajniki Medycyny Estetycznej i Kosmetologii zgłębiała również na licznych szkoleniach i kongresach, stale podnosząc swoje kwalifikacje. Kosmetologia jest dla niej pasją, wkłada wiele zaangażowania w dobranie indywidualnych programów zabiegowych dla pacjentów z zakresu medycyny estetycznej oraz laseroterapii, a następnie najwłaściwszej pielęgnacji domowej. Specjalizuje się w zabiegach iniekcyjnych, aparaturowych oraz makijażu permanentnym i mikropigmentacji medycznej.

 

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności