Chirurgia onkologiczna i ogólna
W ramach działalności medycznej BM Quality Med zajmuje się kompleksową diagnostyką i leczeniem w zakresie chirurgii i chirurgii onkologicznej. Wykonujemy :
- kwalifikacje do zabiegów,
- zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzy i ciała (usuwanie kaszaków, tłuszczaków, włókniaków, brodawek i innych zmian wraz z badaniem histopatologicznym).
Celem chirurgicznego usuwania nowotworów jest całkowite wyleczenie pacjenta lub spowolnienie rozwoju choroby. Właściwa diagnostyka oraz szybka kwalifikacja do zabiegu ma kluczowe znaczenie dla dalszego przebiegu choroby. W przypadku nowotworów czas odgrywa szczególnie ważną rolę. Pacjent poddany leczeniu operacyjnemu w początkowym stadium rozwoju choroby nowotworowej może liczyć na usunięcie wszystkich komórek nowotworowych. Wczesna diagnostyka może sprawić, iż pacjent wygra z chorobą nowotworową.
Powstawanie nieprawidłowości skórnych
Nieprawidłowości w rozwoju skóry mogą powstać w wyniku różnorodnych czynników. Szczególnie niebezpieczne dla skóry są:
- wystawianie skóry na działania promieni słonecznych, bez zastosowania filtrów, ochraniających,
- choroby hormonalne,
- wskazania genetyczne,
- zanieczyszczenia środowiska.
W wyniku tych czynników mogą pojawić się określone zmiany w obrębie znamion skórnych. Do najczęstszych objawów zaliczamy:
- Zaczerwienienie,
- czerwoną obwódkę wokół znamiona,
- wystąpienie stanu zapalnego w obrębie znamiona,
- powiększenie lub zmiana kształtu znamiona,
- swędzenie,
- ból,
- napięcie skóry.
Powyższe objawy powinny skłonić nas do wizyty w gabinecie dermatologicznym lub gabinecie chirurgii onkologicznej. Warto pamiętać, że najczęstszym miejscem rozwoju raka skóry są miejsca odkryte, narażone na stałe działanie promieni słonecznych.
Nieprawidłowości skórne
Do najczęściej występujących nieprawidłowości w obrębie skóry zaliczamy:
- znamiona barwnikowe - drobne nieprawidłowości w strukturze skóry, które widoczne są jako przebarwienia na powierzchni skóry. Możemy wyróżnić kilka typów znamion - zwykłe, atypowe, nabyte oraz wrodzone. Znamiona różnią się barwą - mogą występować w kolorach od delikatnego cielistego, przez kolor niebieski, brązowy oraz czarny. Znamiona barwnikowe mogą przekształcić się w raka skóry. Dlatego w profilaktyce nowotworowej niezwykle istotne jest aby nie wystawiać znamion na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz kontrolować ich strukturę barwnikową. Prewencyjne usuwanie znamion barwnikowych to najskuteczniejsza metoda zapobieganiu powstawania nowotworów złośliwych.
- kaszaki - podobne do wyprysków ropnych drobne, jasne uwypuklenia pod skórą powstają najczęściej na skórze twarzy, dekoltu oraz pleców. Przyczyną powstania kaszaków jest zastój łoju. Zmiany te nie znikają samodzielnie, konieczne jest ich chirurgiczne usunięcie.
- tłuszczaki - składający się z tkanki tłuszczowej łagodny nowotwór występuje najczęściej u osób dorosłych. Leczenie tłuszczaków sprowadza się do chirurgicznego wycięcia guza.
- brodawki - szorstkie wybrzuszenia na skórze, które mogą pojawić się na każdym odcinku skóry. Wyróżniamy dwa główne typy brodawek - łojkotowe oraz wirusowe. Brodawki łojkotowe to zmiany nowotworowe, które mogą osiągać rozmiary od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. W większości brodawki łojkotowe nie mają skłonności do przekształcania się w raka. Jednakże nadmierne podrażnienie brodawek w wyniku urazu mechanicznego może uaktywnić proces nowotworowy. Brodawki wirusowe (kurzajki), jak sama nazwa wskazuje wywołane są infekcjami i występują często jako grudki naskórkowe na palcach rąk, paznokciach oraz stopach.
- włókniaki - łagodne nowotwory, które zasadniczo dzielimy na twarde i miękkie. Włókniaki to zmiany zrostowe tkanki łącznej. Decyzja o ich usunięciu może być spowodowana przesłankami medycznymi, jak również estetycznymi. Włókniaki mogą sprawiać dyskomfort fizyczny. W diagnostyce włókniaków należy uwzględnić ich kształt, wielkość, spoistość, kolor, ilość, umiejscowienie oraz czas i przebieg zmian.