Osocze bogatopłytkowe - zabiegi medycyny estetycznej

Osocze bogatopłytkowe - zabiegi medycyny estetycznej

29.10.2019 Blog

Zabiegi osoczem bogatopłytkowego

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dot. zabiegów medycyny estetycznej wykorzystujących osocze bogatopłytkowe. Na pytania odpowiada Lekarz Medycyny Estetycznej Rafał Reguła.

 

1. Kto może skorzystać z zabiegów z użyciem osocza bogatopłytkowego?

Z zabiegów osoczem bogatopłytkowym korzystać może w zasadzie każdy. Przeznaczone są one dla osób chcących poprawić kondycję swojej skóry, przywrócić jej napięcie, wyrównać drobne zmarszczki czy rozstępy. Dzięki potencjałowi regenerującemu podawanie osocza bogatopłytkowego zaproponować można Pacjentom borykającym się z problemem łysienia lub trudno gojących się ran.

 

2. Jak przebiega zabieg?

Na początku zabiegu wybrana okolica znieczulana jest kremem, celem uniknięcia nieprzyjemnych doznań. Następnie pobierana jest krew (najczęściej z żyły w zgięciu łokciowym), zwykle w ilości około 10-20 mililitrów. Po odwirowaniu, osocze bogatopłytkowe podawane jest w skórę wybranej okolicy przy użyciu cienkiej i krótkiej igły. Całość trwa około 45 minut.

 

3. Czy i jak często należy powtarzać zabieg?

Celem uzyskania optymalnego efektu zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego należy wykonać w serii 3 lub 4 z odstępem około 2 do 6 tygodni pomiędzy zabiegami. Wskazane są również zabiegi 'przypominające', które zwykle odbywają się co pół roku.

 

4. Jakich możemy się spodziewać efektów po zabiegu?

Efekty zabiegu zaczynają być widoczne po co najmniej dwóch tygodniach. Można zaobserwować ujędrnienie skóry, poprawę jej napięcia i wygładzenie drobnych zmarszczek, redukcję rozstępów. Dochodzi do rozjaśnienia w miejscach przebarwień. Dzięki potencjałowi regeneracyjnemu u wielu Pacjentów zwiększa się też gęstość owłosienia (na skórze głowy) i następuje szybsze gojenie się ran.

 

5. Jakie są wskazania do zabiegu z wykorzystaniem osocza?

Największe korzyści z zastosowania osocza bogatopłytkowego odniosą osoby chcące poprawić kondycję swojej skóry, zwiększyć jej napięcie i wygładzić niewielkie zmarszczki czy zredukować blizny lub rozstępy. Wskazaniem do wykonania zabiegu są też niewielkie przebarwienia oraz niektóre rodzaje łysienia (androgenowe, plackowate).

 

6. Przeciwskazania do zabiegów z wykorzystaniem osocza?

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ogólnoustrojowa choroba autoimmunologiczna (na przykład toczeń) lub ciężka infekcja, jak też choroba nowotworowa. Zabiegu nie wykonuje się także w okolicy, gdzie występuje podejrzana zmiana skórna lub miejscowy stan zapalny. Poza tym podawania osocza bogatopłytkowego nie wykonuje się u kobiet w ciąży i w trakcie laktacji. Każdorazowo przed wykonaniem zabiegu lekarz przeprowadza z Pacjentem rozmowę, w celu określenia, czy występują któreś z wymienionych przeciwwskazań.

 

7. Czy zabieg jest bezpieczny?

Terapia osoczem bogatopłytkowym jest bezpieczna dla odpowiednio zakwalifikowanego Pacjenta. Całość zabiegu wykonywana jest przez wykwalifikowanego lekarza, przy użyciu sprzętu posiadającego niezbędne certyfikaty. Każde nakłucie poprzedzane jest dezynfekcją miejsca, na którym wykonywany będzie zabieg.

 

8. Czy do zabiegu należy się odpowiednio przygotować?

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania przed zabiegiem. W przypadku wykonywania iniekcji na twarzy brak makijażu przyspieszy i usprawni całą procedurę. Osoby z wywiadem zaburzeń krzepnięcia bądź nieprawidłowościami w obrazie morfologii krwi mogą zostać poproszone o dostarczenie aktualnych wyników badań. Również w razie przyjmowania leków zaburzających krzepnięcie krwi (np. aspiryna) należy o tym poinformować lekarza.

 

9. Jakie są zalecenia po wykonaniu zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu na dany obszar skóry nakładany jest krem łagodzący. Tego specyfiku można używać także później w domu. Jeżeli zabiegowi poddawano twarz, nie zaleca się nakładania makijażu do następnego dnia. Należy również unikać kontaktu ranek po ukłuciach z możliwymi źródłami zakażenia (brudne ręce, pył, zwierzęta).

 

10. Jakie są zalety zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego w porównaniu do innych zabiegów medycyny estetycznej?

Osocze bogatopłytkowe to w zasadzie część własnej krwi Pacjenta, stąd znikome ryzyko ewentualnych reakcji alergicznych. Poza tym, zabiegi można wielokrotnie powtarzać i łączyć z innymi bez obawy o karykaturalne efekty. Dodatkowym atutem jest szeroki wachlarz możliwości zastosowania oraz niewielka ilość przeciwwskazań.

 

 

Lekarz Medycyny Estetycznej Rafał Reguła

Lek. Rafał Reguła

Medycyna estetyczna Lekarz i wykładowca akademicki. Członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anty-Aging oraz World Society of Interdisciplinary of Aesthetic & Anti-Aging Medicine. W swojej pracy zawodowej zajmuje się dermatochirurgią, technikami łączonymi w medycynie estetycznej oraz leczeniem ran i laseroteriapią.

 

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności