Zoran Stojčev

Prof. nadzw. dr hab. n. med.

Zoran Stojčev

Specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

Specjalista Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej

Kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej w Katowicach

Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

 

Zoran Stojčev ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu w Bratysławie w 1988r. Po rocznym stażu w Bratysławie rozpoczął pracę na Oddziale Chirurgii Ogólnej Szpitala w Słupsku. Kolejno zdobywał stopnie specjalizacji w chirurgii ogólnej - w 1991r. pierwszy stopień, a w 1995r. uzyskał tytuł specjalisty chirurgii ogólnej. W tym samym roku zdobył również tytuł specjalisty chirurgii onkologicznej. W 2000r. obronił pracę doktorską w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie . W 1997 r. utworzył i objął stanowisko Ordynatora na wydzielonym z Chirurgii ogólnej, Oddziale Chirurgii Onkologicznej. Następnie w roku 2010 objął stanowisko Ordynatora połączonych Oddziałów Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Naczyniowej oraz Chirurgii Onkologicznej. Stanowisko to pełnił do lutego 2016 r.

 

Od marca do końca maja 2016 r. pracował w Londynie w prestiżowym Szpitalu Imperial College. Odbył wiele staży i kursów w najbardziej renomowanych ośrodkach w kraju i zagranicą takich jak:

Szpital Imperial College w Londynie,

St Mark’s Hospital w Londynie,

Szpital Toranomon w Tokyo,

Szpitale w Bordeaux, Berlinie i Madrycie,

Klinika Chirurgii Onkologicznej w Gdańsku, Centrum Onkologii w Warszawie, Krakowie, Gliwicach.

 

W pracy zawodowej łączy aktywność chirurgiczną z prowadzeniem projektów naukowych. Jest autorem i współautorem licznych publikacji krajowych i zagranicznych, dotyczących aspektów klinicznych schorzeń leczonych na prowadzonych przez Niego oddziałach. Jako Macedończykowi, który studiował w Bratysławie, a pracuje w Polsce, bliski jest Jego sercu duch pansłowiański w historii medycyny, co znalazło wyraz w wielu tekstach jakie napisał. Mimo różnorodnych wyzwań jakie przed sobą stawia, znajduje także czas na działalność dydaktyczną. Od wielu lat wykłada chirurgię na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Słupsku, a od trzech lat prowadzi też zajęcia dla studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Poświęca się również pracy organizacyjnej.

Jest członkiem towarzystw naukowych: European Society of Surgical Oncology, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa badań Raka Piersi

W latach 2002-2012 i ponownie od 2016 roku członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Od 2013 r. jest przewodniczącym Gdańskiego Oddziału TCHP.

W 2002 r. zorganizował VIII zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej w Ustce i od tego czasu przewodniczy organizacji corocznych konferencji naukowo szkoleniowych pod nazwą 'Usteckie Dni Onkologiczne' w tym roku XIV odbędą się w Katowicach.

W 2015 r. obronił pracę habilitacyjną pt. 'Markery molekularne w raku żołądka'.

Podczas jego 28-letniego doświadczenia zawodowego wykonał ponad 13 000 dużych operacji, początkowo zabiegi z zakresie chirurgii ogólnej, a później z zakresu chirurgii onkologicznej. Wykonał ponad 300 operacji resekcji żołądka z lymfadenektomia D2, ponad 200 resekcje trzustki, ponad 100 resekcji przełyków tyle samo resekcji wątrób. Ponad 1000 operacji jelita grubego metodą klasyczną, a od trzech lat wykonuje prawie wszystkie operacji raka odbytnicy metodą laparoskopową. Wykonał ponad 100 operacji tego typu. Co roku wykonywał około 100 zabiegów z powodu raka piersi I wykonał setki zabiegów wraz z zabiegami onkoplastycznymi i rekonstrukcją z protezą szczególnie jednoczasowe. Jako pierwszy na Pomorzu rozpoczął leczenie oszczędzające raka piersi w 1996 roku. Do jego szczególnego zainteresowania należą operacje tarczycy. Wykonał ponad 3000 .

Szczególny istotnie dla niego jest szkolenie młodych lekarzy. Pod jego kierownictwem trzy osoby ukończyły specjalizacje z chirurgii onkologicznej, a kolejne dwie są w trakcie specjalizacji. Cztery osoby zrobiły specjalizacje z chirurgii ogólnej. Organizował liczne warsztaty chirurgiczne dla lekarzy z całego kraju, na których dzielił się swoimi doświadczeniami i umiejętnościami chirurgicznymi, szczególnie z zakresie chirurgii żołądka, trzustki, piersi, jelita grubego i tarczycy. Jest ekspertem krajowym w wielu dziedzinach i bierze czynny udział w ustalaniu standardów leczenia onkologicznego.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności