Czy warto leczyć zęby kanałowo?

Czy warto leczyć zęby kanałowo?

12.05.2017 Uśmiech

Jeszcze niedawno, kiedy dochodziło do nieodwracalnego zapalenia miazgi spowodowanego najczęściej dużym ubytkiem próchnicowym czy urazem, ząb skazany był na usunięcie. Dzięki intensywnemu rozwojowi stomatologii na świecie zaczęto leczyć zęby kanałowo.

 

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe - endodontyczne, w skrócie, jest to zabieg polegający na usunięciu miazgi (potocznie nazywanej 'nerwem') z komory i kanałów korzeniowych zęba, odpowiednim opracowaniu i oczyszczeniu a następnie wypełnieniu tych kanałów odpowiednim materiałem, najczęściej gutaperką (substancją pochodzenia naturalnego, podobna do kauczuku). Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe eliminuje bóle zęba i najważniejsze: pozwala uniknąć usunięcia zęba.

 

Oczywiste jest że ząb po leczeniu kanałowym jest osłabiony, gdyż aby uzyskać dostęp do kanałów należy znieść znaczną część tkanek zęba. Istnieje przekonanie że taki ząb na pewno się złamie i nie warto leczyć zębów chociażby z tego względu. Jednak przy obecnym stanie wiedzy  i znacznemu rozwojowi stomatologii dysponujemy specjalistycznymi materiałami które są w stanie tak wzmocnić i odbudować ząb, że będzie nam służył jeszcze przez długie lata. Służą do tego odpowiednie wkłady z włókna szklanego, wkłady metalowe. Ponadto najlepszym i zalecanym przez endodontów sposobem na odbudowę zęba po leczeniu kanałowym jest wykonanie korony , czy to metalowej, porcelanowej czy pełnoceramicznej.

 

Implantologia i protetyka, a leczenie kanałowe

 

W dobie tak rozwiniętej implantologii i protetyki uzupełnienie brakującego zęba nie stanowi już większego problemu ale należy pamiętać że 'swój' ząb jest zawsze lepszy i stanowi naturalny implant. Doświadczonemu stomatologowi wystarczy nawet sam korzeń dobrze przeleczonego kanałowo zęba aby mógł go w odpowiedni sposób odbudować.

 

 

 Doświadczeni lekarze zajmujący się leczeniem kanałowym w swojej pracy posługują się specjalistycznym sprzętem. Jest to m.in. mikroskop operacyjny zapewniający nawet 30-krotne powiększenie obrazu, endometry wskazujące odpowiednią długość opracowywanego kanału oraz odpowiednie narzędzia. Nie należy zapominać że rentgenodiagnostyka jest niezbędna do leczenia kanałowego zarówno przed, w trakcie jak i po leczeniu. Tomografia komputerowa również jest pomocna w endodoncji, gdyż pomaga lekarzowi zapoznać się dokładnie z anatomią zęba, która często odbiega od ogólnie przyjętych norm. Należy pamiętać że tylko prawidłowo przeleczony ząb daje nam gwarancje zachowania zęba na długo.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności