Chroń skórę latem! Poznaj skuteczne metody pielęgnacji

Chroń skórę latem! Poznaj skuteczne metody pielęgnacji

11.01.2017 Zdrowie, Piękno

Sezon letni w pełni. Każdy z nas, zwłaszcza teraz, chce nienagannie prezentować się w ubraniach, które ze względu na sprzyjającą aurę coraz mniej zakrywają. Zdrowo się odżywamy, ćwiczymy i odwiedzamy gabinety kosmetyczne. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy jak sprawić, by dążenie do celu nie skończyło się rozczarowaniem.
 

Efekt oddziaływania promieniowania UVA i UVB na nasz organizm i skórę jest uzależniony od intensywności promieniowania oraz od jego stopnia penetracji. Promieniowanie długofalowe UVA wnika do poziomu skóry właściwej, natomiast UVB penetruje do naskórka i w niedużym stopniu także do skóry właściwej. Intensywność zależy od pory roku, dnia, wysokości nad poziomem morza, szerokości i długości geograficznej, długości czasu ekspozycji na słońce, a przede wszystkim od indywidualnego fototypu skóry każdego człowieka.
 

Mimo iż pacjenci mają coraz szerszą wiedzę na temat niekorzystnego wpływu promieniowania UV na naszą skórę, wielu z nich nie szczędzi sobie w lecie takich zabiegów jak mikrodermabrazja, peelingi chemiczne czy laserowe usuwanie owłosienia. Przy odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej poddawanie się tym zabiegom nie musi być szkodliwe, jednakże trzeba być konsekwentnym i zdyscyplinowanym. Przy nieostrożnym zachowaniu pacjenta wspomniane zabiegi mogą prowadzić do poparzeń czy też przebarwień skóry. Mikrodermabrazja czy peelingi chemiczne to zabiegi, po których naskórek złuszcza się nierównomiernie. Bariera ochronna naszej skóra jest mocno osłabiona i głębsza penetracja promieni słonecznych może prowadzić do nierównomiernego kolorytu naszej skóry, a w rezultacie do powstawania nieestetycznych przebarwień. Pacjenci często aż do wykonania pierwszego zabiegu nie wiedzą, jaka jest wrażliwość ich skóry. Z tego powodu ostrożnie powinni podchodzić również do zabiegu depilacji laserowej. W przypadku gdy skóra jest nadreaktywna, delikatna, naczyniowa i nie zostanie przeprowadzony odpowiedni wywiad kosmetologiczny lub też zataimy informację, która jest bezwzględnym przeciwskazaniem do zabiegu - to zamiast cieszyć się efektem idealnie gładkiej skóry, będziemy zmagać się z przebarwieniami czy też plamami naczyniowymi, które powstały na skutek urazu po impulsie lasera.
 

Dermatolodzy przestrzegają przed nadmiernym korzystaniem z kąpieli słonecznych. Promieniowanie UV powoduje poparzenia, osłabienie reakcji immunologicznych, zmiany chorobowe, które mają podłoże kancerogenne i mutagenne, a także przyspieszenie starzenia się skóry. Skutkiem niekorzystnego działania promieniowania UV jest jego udział w powstawaniu wolnych rodników, które są zdolne do wyzwalania reakcji łańcuchowych i powodują zmiany w tkankach naszego organizmu. Tak więc jeśli to możliwe, unikajmy zabiegów, które dodatkowo zwiększają wnikanie promieniowania w głąb naszej skóry i wykonujmy zabiegi tylko w sprawdzonych miejscach, gdzie bez względu na porę roku możemy liczyć na profesjonalny i odpowiedzialny dobór panelu zabiegowego.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego